הגורמים העיקריים לפגיעה ברצועות הברך

הברך, אחד האיברים החשובים בגוף האדם, מורכבת מארבע רצועות עיקריות: הרצועה הצולבת הקדמית, הרצועה הצולבת האחורית, הרצועה העקיפה הצידית והרצועה העקיפה התיכונה.

מבלי להיכנס למאפיינים של כל אחת מהן, ברור דבר אחד: פגיעה ברצועות כוללת נזקים בריאותיים חמורים, החל מכאבים ועד להגבלת התנועה לחלוטין.

מה עלול להביא לפגיעות אלה?

1. אירוע טראומתי

פגיעה ברצועות הברך נגרמת, פעמים רבות, עקב נזק טראומתי הנגרם לברך. הצורות הנפוצות ביותר של כך הן מתיחה הרצועות, או אפילו קריעה שלהן (בעיקר הרצועה הצולבת הקדמית).

סדנאות אפוסתרפיה לכאבי ברכיים

במקרה הזה, ייגרם הדבר בדרך כלל תאונת פתאומית וחדה של הרגל. מכאן, שהאוכלוסיה העיקרית הסובלת מפגיעות ברצועה מסוג זה יהיו הספורטאים, כמו גם אלה המרבים בפעילות גופנית מאסיבית.

בהמשך לכך, פגיעה ברצועות הצולבות מהווה, פעמים רבות, פועל יוצא של עומסים כבירים על הברך, ושוב – בעיקר בקרב ספורטאים.

באשר לרצועה הצולבת האחורית, היא נחשבת לחזקה יותר מזו הקדמית, ולכן פגיעה בה נדירה יותר. עם זאת, כשזה קורה, הסיבה העיקרית תהיה פגיעה פיזית ישירה ברצועה, בין השאר עקב תאונת דרכים.

2. פגיעה ברצועות הברך

שחיקת הרצועות הסוג האחר של פגיעה ברצועות הברך הוא הדרגתי יותר. כאן, חשוב להזכיר שנית כי אזור הברך, על רצועותיו, עומד בעומס רב מדי יום, אפילו כשממעיטים בפעילות גופנית.

התוצאה הכמעט טבעית של כך היא שחיקה הדרגתית, אשר פוגעת בתפקודה של הברך. היא עלולה לנוע באופן לא יציב, ועקב כך גם להביא לקרע או לפגיעה אחרת במרוצת השנים.

הסובלים מעודף משקל נמצאים בקבוצת סיכון גדולה עוד יותר לפגיעות מסוג זה, ולו מכיוון שהעומס המופעל על הברך, במקרה שלהם, גדול יותר מאשר במצב של משקל תקין.

קבוצת סיכון נוספת היא אנשים הסובלים משרירים חלשים באזור זה, או לחילופין אלה שרמת הגמישות שלהם אינה גדולה: במקרים מסוג זה, יציבות הגוף כולו תיפגע, ועקב כך עלול להיגרם הנזק.

היות ומדובר כאן בנזק המתפתח לאורך שנים, מומלץ מאד להיות עם האצבע על הדופק. יש לא מעט סימנים מקדימים לנזקים ברצועות הברך: ברוב המקרים, כאשר מבחינים בהם ומתחילים בטיפול מוקדם ככל האפשר, קטנים הסיכויים כי הבעיה תתפתח לה למימדי ענק.

מקור המאמר: מהם הגורמים לפגיעה ברצועות הברך? – כאבי ברכיים | אינדקס שאלות ותשובות

סדנאות אפוסתרפיה לכאבי ברכיים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *